Wydarzenia

www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.zawex.pl
www.nagrzewnice.info.pl/reklama

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Regulacja wydajności wentylatorów - przegląd rozwiązań

2014.11.14
Regulacja wydajności wentylatorów - przegląd rozwiązań

Istnieje obecnie kilka popularnych i często wykorzystywanych metod regulacji prędkości obrotowej wentylatorów. Możliwość wykorzystania każdej z tych metod zależy od tego jakiego wentylatora wydajność chcemy regulować, w związku z tym warto się z wszystkimi dostępnymi metodami zapoznać tak by wiedzieć, którą i kiedy można wykorzystać.

 

 

 

 

 

Mechaniczna regulacja prędkości wentylatora

 

 

Pierwszą metodą regulacji wydajności wentylatorów jest regulacja mechaniczna. Polega ona na stosowaniu różnego rodzaju kryz i przepustnic, dzięki którym mechanicznie ogranicza się wydajność wentylatora, należy jednak mieć na uwadze że tego rodzaju rozwiązania, pomimo że są stosunkowo tanie to nie przyczyniają się do oszczędności energii w dłuższej perspektywie, ponieważ co prawda ograniczono wydajność wentylatora, jednak jego prędkość obrotowa i zapotrzebowanie na energię elektryczną nie uległo zmianie.

 

 

Elektryczna regulacja prędkości wentylatorów

 

 

Wyróżniamy dwie podstawowe metody regulacji prędkości obrotowej wentylatorów:

 

 

Regulacja napięciowa

 

Ta metoda regulacji polega na zmniejszeniu wydajności poprzez zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatora, która jest obniżana elektronicznie poprzez zmniejszenie napięcia podawanego na silnik do tego celu mogą być wykorzystywane tyrystory, triaki lub przekładnie transformatorowe. Każdy z tych sposobów regulacji ma swoje wady i zalety, które poniżej wymienię.

 

Regulatory tyrystorowe lub triaki:

 

Regulatory wydajności wentylatorów zbudowane w oparciu o tyrystory lub triaki  pozwalają na płynną regulację prędkości obrotowej, charakteryzują je niewielkie rozmiary i masa oraz są stosunkowo tanie, jednak posiadają one również wady, a są to mały zakres regulacji - prędkość obrotową wentylatorów można obniżyć co najwyżej o 30% od wartości nominalnej, ponadto zastosowanie tej metody skutkuje ograniczeniem chłodzenia silnika, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przegrzania silnika i w konsekwencji jego spalenia.

 

Regulatory transformatorowe:

 

W przeciwieństwie do regulatorów elektronicznych (tyrystorowych lub triakowych), które oferowały płynną regulacje prędkości regulatory transformatorowe pozwalają jedynie na stopniową regulację mocy wentylatorów, jednak zapewniają one lepsze chłodzenie wentylatorów, ich cichą pracę oraz brak zakłóceń. Ponadto charakteryzują się większą żywotnością i niezawodnością niż regulatory elektroniczne. Do ich wad z kolei można zaliczyć wspomniany już brak płynnej regulacji, podobnie jak w regulatorach elektronicznych mały zakres regulacji (do 30% wartości nominalnej), ponadto w odniesieniu do regulatorów tyrystorowych są od nich droższe oraz mają większe rozmiary i masę.

Na rynku dostępne są regulatory jednofazowe 230V przeznaczone do silników jednofazowych oraz regulatory trójfazowe 3x400V przeznaczone do silników trójfazowych.

 

 

Regulatory wydajności wentylatory

 

 

 

Regulacja częstotliwościowa

 

W regulacji tego rodzaju wykorzystuje się przemienniki częstotliwości nazywane również falownikami, które pozwalają na zmianę prędkości obrotowej silników trójfazowych przez zmianę ich częstotliwości i napięcia zasilania.

 

W stosunku to opisywanych wcześniej metod regulacji prędkości obrotowej regulacja z wykorzystaniem przemienników częstotliwości posiada praktycznie same zalety. Za wady zaś można uznać jedynie wyższy koszt zakupu tych urządzeń oraz konieczność ich konfiguracji i programowania przed rozpoczęciem pracy. Zaś co do zalet to są to płynna regulacja prędkości obrotowej, szeroki zakres regulacji, wbudowane zabezpieczenia chroniące zarówno silnik jak i falownik przed przegrzaniem i przeciążeniem, falowniki ponadto przy prawidłowej konfiguracji pozwalają na znaczne oszczędności energii.

 

Falowniki mogą być zasilane z sieci jednofazowej 230V lub z sieci trójfazowej 3x400V, jednak mogą one wyłącznie regulować prędkość obrotową silników trójfazowych. Falowniki zasilane z sieci 1F służą do regulacji prędkości obrotowej silników o maksymalnej mocy 2,2kW, zaś silnik o większej mocy powinny być sterowane przez falowniki zasilane z sieci 3F.

 

przemiennik częstotliwości - falownik

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE