Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
wentylatorysklep.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Energooszczędny rekuperator Vallox 110 SE z certyfikatem A+

2015.06.26
Energooszczędny rekuperator Vallox 110 SE z certyfikatem A+

Fiński Techniczny Instytut Badawczy VTT przyznał firmie Vallox - producentowi central rekuperacyjnych certyfikat "A+" na swój produkt - centralę nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła Vallox 110 SE. Centrala ta jest pierwszym z przedstawicieli nowej serii urządzeń oferowanych przez firmę Vallox - dedykowana jest ona do pomieszczeń i domków jednorodzinnych o powierzchni do 170 m2. Konstrukcja centrali 110SE bazuje na budowie mniejszego urządzenia Vallox 96 przeznaczonego do stosowania w domach o zabudowie szeregowej oraz miejszkaniach, jak również na konstrukcji większej centrali Vallox 145 przeznaczonej do większych domów jednorodzinnych.

 

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że roczne zapotrzebowanie modelu Vallox 110SE na energię elektryczną jest aż o 75% mniejsze w Południowej i Centralnej Finlandii oraz o 71% mniejsze w Finlanid Północnej. Przeprowadzone badania wykazały ponadto, że silniki wentylatorów zastosowane w modelu 110SE należą do klasy A (współczynnik SFP równy 0,9), zaś współczynnik wydajności - COP - plasuje centralę w wysokiej klasie 14,1 -18,8 - powołując się na powyższe parametry z całą śmiałością można twierdzić, że centrala wentylacyjna Vallox 110SE jest jedną z najbardziej efektywnych eneretycznie jednostek wetnylacyjnych dostępnych na globalnym rynku budownictwa mieszkaniowego.

 

 

Jak wiadomo w rekuperatorze energię elektryczną nie zużywają jedynie same silniki napędzające wentylatory lecz jest ona również potrzebna do pracy automatyki oraz nagrzewnic - jednak w przypadku modelu Vallox 110 SE również całkowite zapotrzebowanie na energię kształtuje się na bardzo niskim poziomie. Pomiar Instytutu VTT pokazał, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną przez nagrzewnice powietrza wynosi jedynie 97kWh dla dla Finlandii południowej, co jednoznacznie potwierdza tezę o enerooszczędności centrali. Poza kosztami jakie wynikają z zapotrzebowaniem rekuperatora na energię elektryczną, z użytkowaniem centrali wiążą się również koszyty eksploatacyjne - te również w modelu Vallox 110SE zostały ograniczone do minimum dzięki zastosowaniu niezawodnej automatyki odszraniania wymiennika tylko wtedy kiedy jest to niezbędne. Prezentowany model oferuje dwie metody odszaniania, które można wybrać w ustawieniach centrali - pierwszą z nich jest omijanie przez zewnętrzne powietrze wymiennika ciepła bez wyłączania wentylatora nawiewnego, zaś drugą jest zatrzymanie wentylatora nawiewnego bez omijania przez powietrze wymiennika ciepłą - zatosowanie drugiej metody pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania powietrza zewnętrzego praktycznie do zera.

 

 

Poza wymienionymi powyżej cechami Instytut VTT oceniał również takie parametry rekuperatora jak jego szczelność powietrzna, skuteczność działania filtrów powietrza, właściwości przepływu powietrza i właściwości akustyczne, sprawność temperaturową, działanie centrali przy niskiej temperaturze zewnętrznej, zapotrzebowanie silnika wentylatora na energię elektryczną oraz roczną sprawność odzysku ciepła w stosunku do powietrza wywiewanego.

 

 

Parametry techniczne rekuperatora Vallox 110 SE

 

 

 • Maksymalna wydajność nawiew / wywiew: 407 / 385 m3/h przy ciśnieniu 100Pa,
 • Sprzężanie: 100Pa,
 • Sprawność odzysku: powyżej 80% (przy warunkach optymalnych do 98%),
 • Zasilanie: 230V / 50Hz,
 • Prąd: ~9,6A,
 • Nagrzewnica elektryczna: o mocy 0,9kW (prąd ~3,9A),
 • Stopień ochrony: IP34,
 • Filtry: nawiewny - G4+F7, wywiewny - G4,
 • Waga: 60kg,

 

 

Konstrukcja rekuperatora Vallox 110 SE i elementy opcjonalne

Rekuperator Vallox 110 SE

 

 

 1. Wentylator wywiewny, napędzany silnikiem prądu stałego DC,
 2. Wentylator nawiewny, napędzany silnikiem prądu stałego DC,
 3. Filtr powietrza zewnętrznego klasy F7 (dokładny),
 4. Wymiennik przeciwprądowy,
 5. Bypass lato/zima - automatyczny,
 6. Filtr powietrza nawiewanego klasy G4 (zgrubny),
 7. Filtr powietrza wywiewanego klasy G4 (zgrubny),
 8. Nagrzewnica elektryczna wstępna o mocy 0.9kW,
 9. Wyłącznik bezpieczeństwa,
 10. Nagrzewnica elektryczna wtórna o mocy 0,9kW,
 11. Panel sterujący DIGIT SED,
 12. Opcjonalny czujnik CO2,
 13. Opcjonalny czujnik wilgoci H2O,
Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE