Wydarzenia

www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.nagrzewnice.info.pl/reklama
wentylatorysklep.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Wentylacja mieszkań - grawitacyjna czy mechaniczna ?

2014.02.28
Wentylacja mieszkań - grawitacyjna czy mechaniczna ?

Posiadanie dobrej wentylacji w mieszkaniach jest warunkiem koniecznym by móc cieszyć się zdrowiem swoim i swoich najbliższych. Powietrze w naszych domach czy też mieszkaniach musi być na bieżąco wymieniane w celu usunięcia nie tylko wilgoci ale również zanieczyszczeń i gazów powstających w ciągu dnia. Przykładami takich zanieczyszczeń i gazów mogą być: dwutelenek węgla, formaldehyd, radon, inne gazy oraz pyły. W tym artykule przyjrzymy się bliżej możliwości zastosowania wentylacji mechanicznej, jako alternatywy dla nie zawsze wystarczającej wentylacji grawitacyjnej.

 

 

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

 

 

Wentylacja mechaniczna jest konieczna, by móc zapewnić odpowiednią wymianę powietrza dostosowaną do potrzeb mieszkańców niezależnie od warunków panujących na zewnątrz pomieszczenia (temperatura zewnętrzna, siła oraz kierunek wiatru) co nie jest możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje w swej zasadzie działania naturalny ruch powietrza - powietrze ciepłe jest lżejsze od zimnego i pod wpływem siły wyprou unosi się do góry i poprzez kanały wentylacyjne ucieka na zewnątrz. W skutek tego w pomieszczeniach powstaje podciśnienie, które sprawia że do pomieszczenia napływa świeże powietrze z zewnątrz. Jednak w przypadkach gdy pomieszczenie jest szczelne - okna bez nawiewników, szczelin nawiewnych - wówczas powietrze nie jest w stanie krążyć dostatecznie w naturalny sposób i nie dochodzi do jego wymiany.  Również w przypadku, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa od tej panującej w pomieszczeniu, co latem bardzo często ma miejsce, wentylacja grawitacyjna nie będzie działać prawidłowo.

 

 

Jak widać zapewnienie wymiany powietrza na odpowiednim poziomie w ciągu roku jest praktycznie nie możliwe przy wykorzystaniu jedynie wentylacji grawitacyjnej, a wymiana ta jest szczególnie ważna z powodu utrzymania zawartości wilgoci i dwutelenku węgla w powietrzu na określonym poziomie. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi około 45%, w przypadku gdy jest ona wyższa (powyżej 50%) zaczynają rozwijać się roztocza, zaś w przypadku gdy w zimie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 60% woda zaczyna się skraplać w chłodnych strukturach domu i w tych miejscach zacznie tworzyć się pleśń. Również poziom zawartości dwutlenku węgla w powietrzu nie powinien przekraczać 1000 ppm (0,1%), jeśli tak się dzieje to przy poziomie 1500 ppm powietrze zaczyna być odczuwane jako nieświeże i duszne, przy poziomie 2% wzrasta częstotliwość oddechów, zaś dłuższe przebywanie w takim pomieszczeniu skutkuje bólem głowy.

 

 

Czym powinna cechować się dobra wentylacja ?

 

 

  • Powietrze we wszystkich pomieszczeniach mieszkania powinno pozostawać świeże, również w sypialniach - gdzie bez odpowiedniej wentylacij w czasie snu poziom dwutelenku węgla znacznie wzrasta,
  • Pomieszczenia takie jak łazienki i sauny powinny szybko po zakończniu korzystania z nich stawać się suche,
  • W czasie sezonu grzewczego na oknach oraz w innych miejscach w pomieszczeniu nie powinna skraplać się woda,
  • Również w kanałach wentylacyjnych nie powinno dochodzić do skraplania się pary wodnej,

 

 

Intensywność wentylacji

 

 

Istnieje szereg norm określających jakie ilości powietrza, z jakich pomieszczeń powinny powinny zostać wymienione w ciągu godziny. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, w większości przypadków można kierować się zasadą, że całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniu powinna następować co dwie godziny (w przypadku budynków starszych niż rok) lub co godzinę (w przypadku budynków, które mają mniej niż jedne rok - w celu usunięcia szkodliwych gazów i wilgoci strukturalnej).

 

 

Rekuperator Vallox

 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem cieła (o czym będziemy pisać w następnych artykułach) niesie za sobą szereg korzyści w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wenylacja ta niezależnie od warunków panujących na zewnątrz pomieszczenia, jest w stanie zapewnić dopływ świeżego powietrza, którego ilość może być ręcznie lub automatycznie regulowana poprzez zmianę prędkości oborotowej wentylatorów i tym samym dostosowywana do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE