Wydarzenia

www.zawex.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.nagrzewnice.info.pl/reklama

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Podłączenie wentylatora do sieci - dobre praktyki

2014.06.16
Podłączenie wentylatora do sieci - dobre praktyki

W artykule tym przedstawię tak zwane "dobre praktyki", czyli zasady w jaki sposób powinno przyłączać się wentylatory i nie tylko do sieci elektrycznej (opisane tutaj reguły, można z powodzeniem stosować do większości urządzeń napędzanych silnikami elektrycznymi). Duża część użytkowników od razu po zakupie wentylatora przystępuje do jego podłączania, nie zwracając uwagi na zalecenia producenta zawarte w instrukcji obsługi, podłącza wentylator do sieci "na ostro" bez stosowania wymaganych zabezpieczeń. Takie postępowanie w wielu przypadkach może skończyć się uszkodzeniem urządzenia lub nawet całej instalacji elektrycznej.

 

 

1. Dobór odpowiedniego przekroju przewodów

 

 

Pierwszym elementem mającym wpływ na niezawodność działania, jak również na bezpieczeństwo całego obiektu w którym będzie pracował wentylator jest dobór przewodów silnikowych o odpowiednim przekroju. W przypadku złego dobrania - przewód zbyt długi o małym przekroju, wystąpią w nim duże spadki napięć utrudniające rozruch silnika. Poza tym źle dobrany przewód w trakcie pracy będzie nagrzewał się do wysokich temperatur, co może skutkować uszkodzeniem jego izolacji i w konsekwencji zwarciem lub nawet pożarem. W przypadku trudności z doborem odpowiedniego przekroju przewodu polecam skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego na stronie www.falowniki24.info.pl, jakim jest kalkulator doboru przewodów silnikowych.

 

 

schemat podłączenia silnika2. Zabezpieczenia silnikowe

 

 

 

Każdy silnik wymaga zastosowania zabezpieczenia chroniącego go przed skutkami zwarć oraz przeciążeń. Urządzeniami, które spełniają te funkcje są wyłączniki silnikowe - zapewniają one kompleksową ochronę zarówno silnika, jak również instalacji elektrycznej. Wyłączniki te posiadają najczęściej regulowaną nastawę - musi być ona odpowiednia do maksymalnego dopuszczalnego natężenia prądu podanego na tabliczce znamionowej silnika. Niezbędne jest również, by wyłącznik posiadał zabezpieczenie przed skutkami zaniku fazy w sieci zasilającej urządzenie - w przypadku braku jednej fazy, zabezpieczenie powinno wyłączyć wentylator.

 

 

 

3. Zabezpieczenie termistorem PTC

 

 

 

Część silników posiada wbudowane czujniki temperatury uzwojeń (termistory PTC), które chronią silnik przed przegrzaniem poprzez kontrolę jego faktycznej temperatury. W czujnikach PTC po osiągnięciu nominalne temperatur następuje nagły duży wzrost rezystancji, który jest wykrywany przez współpracujący z czujnikiem przekaźnik rezystancyjny, wyłączający wówczas silnik. Przykładowy przekaźnik rezystancyjny i schemat jego podłączenia został opisany w artykule: Przekaźnik nadzorczy rezystancyjny MPN-RTA-M230-108.

 

 

 

4. Pozostałe zasady obowiazujące podczas podłączania wentylatora:

 

 

 

  • Silnik elektryczny, zawsze powinien być uziemiony. Średnica przewodu uziemiającego powinna być dobrana zgodnie z polskimi normami.
  • Silników o mocy powyżej 3kW nie wolno bezpośrednio podłączać do sieci elektrycznej. Do rozruchu takiego silnika powinien być wykorzystany przełącznik trójkąt/gwiazda, softstart lub falownik.
  • Po podłączeniu silnika i jego uruchomieniu należy sprawdzić czy obraca się on we właściwym kierunku, jeżeli nie należy zamienić dwa przewody w skrzynce połączeniowej,
  • Nie stosowanie się do powyższych wskazówek - podłączenie silnika w sposób nieprawidłowy, bez wymaganych zabezpieczeń, skutkuje utratą gwarancji.
Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE