Wydarzenia

wentylatorysklep.pl
www.zawex.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Wentylatory łazienkowe - jakie wybrać ?

2014.12.30
Wentylatory łazienkowe - jakie wybrać ?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem, który pomimo tego że nie jest bezpośrednio związany z nagrzewnicami, z pewnością zainteresuje wielu czytelników naszego portalu. Tematem tym będzie dobór wentylatora łazienkowego, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.

 

Obecnie na rynku dostępne są wentylatory różniące się kolorem, kształtem obudowy, średnicą itp., o ile w tych kwestiach wybór jest stosunkowo łatwy - wybieramy wentylator, który się nam najbardziej podoba, o tyle w kwestiach technicznych, związanych z jakością wentylatora i jego parametrami wybór nie jest już tak oczywisty. W tym artykule opiszę, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego modelu wentylatora, aby jak najbardziej odpowiadał on naszym potrzebom i cieszył nas długą, bezawaryjną pracą.

 

 

 

Wybór sposobu łożyskowania silnika

 

Producenci wentylatorów łazienkowych generalnie oferują dwa sposoby łożyskowania silnika w obudowie wentylatora: łożysko kulkowe lub łożysko ślizgowe. Wentylatory z silnikami łożyskowanymi za pomocą łożysk kulkowych cechują się znacznie dłuższą żywotnością oraz możliwością pracy w dowolnej pozycji bez pogorszenia parametrów pracy, niestety w porównaniu do wentylatorów z łożyskami ślizgowymi są droższe.

Wentylatory wyposażone w łożyska ślizgowe są co prawda tańsze, co za tym idzie najczęściej jednak pracują głośniej od wentylatorów z łożyskami kulkowymi oraz powinny być montowane jedynie w pozycji poziomej, która sprzyja centrowaniu się osi silnika. W przypadku montażu pionowego prawidłowe centrowanie osi nie jest zapewnione, przez co elementy silnika znacznie szybciej się zużywają i zaczyna on co raz głośniej pracować.

 


Wydajność wentylatora

 

Często w opisach wentylatorów sprzedawcy umieszczają informację na temat "energooszczędności" silników zastosowanych w ich wentylatorach. Do takich informacji należy podchodzić z dużym dystansem, gdyż najczęściej wspomniana "energooszczędność" polega na zastosowaniu silnika mniejszej mocy, przez co wentylator napędzany takim silnikiem będzie również charakteryzował się zbyt niską wydajnością. Taki "eco" wentylator, aby dokonać pełnej wymiany powietrza w pomieszczeniu będzie musiał pracować znacznie dłużej przez co zniwelują się korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania słabszego silnika.

 

 

 

Wbudowane elementy elektroniczne

 

 

Obecnie wentylatory łazienkowe wyposażane są w rozmaite elementy elektroniczne, takie jak timery czy higrostaty (czujniki wilgotności). Wybierając model wentylatora z takimi rozwiązaniami należy zastanowić się czy będzie on w stanie funkcjonować w naszej łazience - ma to związek z wykonaniem instalacji elektrycznej. Większość instalacji elektrycznych w łazienkach wykonuje się tak, aby wraz z zapaleniem oświetlenia uruchamiał się wentylator i wyłączał się on równocześnie ze zgaszeniem świtała - czyli napięcie na wentylator podawane jest dopiero po naciśnięciu kontaktu (tzw. "faza po wyłączniku"), jeżeli zaś chcemy aby w naszej łazience pracował wentylator wyposażony w timer lub czujnik wilgoci do wentylatora musi zostać doprowadzona dodatkowo tzw. "stała faza", dzięki której będzie on w stanie pracować nawet po rozłączeniu obwodu oświetleniowego za pomocą kontaktu.

 

 

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE