Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.zawex.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Falowniki do silników jednofazowych - seria CM-1F-...

2015.03.31
Falowniki do silników jednofazowych - seria CM-1F-...

W artykule zostanie zaprezentowana możliwość podłączenia i sterowania falownikami serii CM-1F-... za pomocą potencjometru dekadowego oraz samoprzylepnego zadajnika tablicowego ZAD-V. Falowniki CM-1F-... (falowniki z wyjściem jednofazowym, dedykowane do silników 1F), dzięki swojej prostej konstrukcji, niskiej cenie, obsłudze praktycznie wszystkich silników elektrycznych prądu przemiennego oraz braku konieczności programowania zdobywają coraz to większą popularność na naszym rynku.

 

 

W naszym przykładzie zostanie wykorzystany falownik CM-1F-0.75 o mocy 0.75kW, jednak pokazane poniżej sposoby podłączenia mają charakter uniwersalny - ze względu na identyczne rozmieszczenie zacisków sterujących w każdym z dostępnych na rynku modeli (CM-1F-0.22, CM-1F-0.37, CM-1F-0.55 oraz CM-1F-0.75)  mogą być one z powodzeniem wykorzystane do sterowania innych modeli z serii CM-1F.

 

 

 

Falownik CM-1F-0.75 i potencjometr dekadowy

 

 

Schemat połączenia - potencjometr dekadowy - falownik cm-1f-0.75

Potencjometr dekadowy różni się pod względem budowy od tradycyjnego potencjometru obrotowego, pozwala on również na znacznie dokładniejsze zadawanie częstotliwości wyjściowej falownika. W potencjometrze dekadowym rezystancja jest ustawiana za pomocą przycisków umieszczonych na jego obudowie, zaś jak wynika ze schematu powyżej sposób podłączenia potencjometru dekadowego jest taki sam jak potencjometru obrotowego.

 

 

  • Zacisk nr "1" potencjometru łączymy z zaciskiem "10" falownika, czyli z wyjściem zasilania dla potencjometru +10V,
  • Zacisk nr "2" potencjometru łączymy z zaciskiem "11" falownika, czyli z wejściem analogowym służącym do zadawania częstotliwości wyjściowej 0 .. 10V,
  • Zacisk nr "3" potencjometru łączymy z zaciskiem "7" falownika - jego masą - COM,

 

 

Ponadto pomiędzy zaciski falownika: "7" oraz "8" wpinamy przełącznik, zaś zaciski "8" i "9" mostkujemy ze sobą, w ten sposób uzyskamy możliwość uruchamiania i zatrzymywania falownika oraz ustawimy jego tryb pracy na pracę z częstotliwością zadaną za pomocą wejścia analogowego.

 

 

 

Falownik CM-1F-0.75 i samoprzylepny zadajnik panelowy ZAD-V

 

 

Schemat podłączenia - falownik cm-1f-0.75 - zadajnik zad-v

 

 

Zadajnik samoprzylepny ZAD-V do falownika CM-1F-0.75kW podłączamy w sposób bardzo zbliżony do sposobu podłączania potencjometru, jedyną różnicą jest to że źródłem zasilania dla zadajnika jest zacisk nr "6" - źródło napięcia +24VDC, nie zaś jak było w przypadku potencjometru zacisk nr "10".

 

 

  • Przewód biały zadajnika łączymy z zaciskiem nr "7" falownika - GND,
  • Przewód czerwony zadajnika łączmy z zaciskiem nr "6" falownika - źródło napięcia +24VDC, 200mA,
  • Przewód żółty zadajnika łączmy z zaciskiem nr "11" falownika - wejście analogowe napięciowe 0 .. 10V,

 

 

Pozostałych połączeń dokonujemy analogicznie jak w pierwszym przykładzie.

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE