Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
wentylatorysklep.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Rekuperatory - na co zwracać uwagę przy wyborze

2015.04.23
Rekuperatory - na co zwracać uwagę przy wyborze

Szukając odpowiedniego dla swojego domu czy mieszkania rekuperatora przeglądamy katalogi lub strony internetowe ich producentów. Często jednak zamieszczone tam liczby czy fachowe określenie mówią nam za wiele o danym rekuperatorze. W tym artykule postaram się opisać na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze rekuperatora, aby dobrać urządzenie spełniające nasze wymagania i odpowiednie do naszych potrzeb.

 

Rodzaj wymiennika ciepła

 

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj wymiennika ciepła zastosowanego w rekuperatorze - najczęściej spotykane wymienniki to wymienniki krzyżowe oraz tzw. wymienniki obrotowe. W pierwszym z wymienionych typów wymienników kanały ułożone są względem siebie krzyżowo lub przeciwprądowo, zaś w drugim ciepło przekazywane jest poprzez obracający się element, który naprzemiennie styka się to z ciepłym to z zimnym powietrzem.

 

Wymienniki krzyżowe z reguły cechują się wyższą sprawnością odzysku ciepła, jednak wprowadzają one znaczne opory przepływu powietrza, co skutkuje koniecznością stosowania mocniejszych, bardziej wydajnych wentylatorów, to z kolei wiąże się z ze wzrostem zużycia energii. Skoro jesteśmy już przy sprawności odzysku ciepła przez dane modele rekuperatorów należy wziąć pod uwagę, że podawane przez producentów sprawności odzysku dla danego modelu zostały osiągnięte w warunkach laboratoryjnych, w rzeczywistych warunkach pracy rekuperatora sprawność ta będzie znacznie niższe, przez co w większości przypadków nie warto przepłacać, aby kupić rekuperator, który jest wg informacji podanych przez producenta o kilka procent sprawniejszy od konkurencyjnego tańszego modelu.

 

Poza konstrukcją rekuperatora, warto dowiedzieć się z jakiego materiału został wykonany wymiennik ciepła zastosowany w danym modelu rekuperatora - w większości przypadków są to wymienniki z aluminium, miedzi, tworzyw sztucznych lub wymienniki celulozowe. Rekuperatory z wymiennikiem celulozowym pozwalają odzyskać nie tylko ciepło ale również wilgoć z pomieszczeń, co pozwala na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Z zastosowaniem celulozowego wymiennika wiąże się jednak nieco bardziej utrudnione czyszczenie niż to ma miejsce w wymiennikach wykonanych z innych materiałów, gdzie wystarczy jedynie woda i ściereczka.

 

Głośność pracy

 

Kolejnym parametrem, który umieszczają w opisach swoich wyrobów producenci jest głośność pracy danego rekuperatora, w przypadku tego parametru podobnie jak ze sprawnością odzysku ciepła nie zawsze konieczny jest zakup aparatu pracującego najciszej - w rzeczywistości to czy praca centrali jest słyszalna / uciążliwa zależy w głównej mierze od sposobu zaprojektowania, wykonania i wytłumienia instalacji, bez tego nawet najcichsza centralka stanie się uciążliwym elementem wyposażenia domu.

 

Filtry

 

Dodatkowym kosztem, o którym należy pamiętać jest koszt cyklicznej wymiany filtrów w zamontowanym rekuperatorze - należy sprawdzić co ile producent zaleca wymieniać filtry powietrza zasysanego oraz wyrzucanego oraz zorientować się jaki jest koszt kompletu filtrów dodanego modelu urządzenia i jak wygląda sytuacja z ich dostępnością.

 

Zużycie energii

 

Następnym parametrem rekuperatora, na który należy koniecznie zwrócić uwagę jest zużycie energii przez konkretny model rekuperatora. W tym miejscu należy bardzo dokładnie przyjrzeć się podanym wartościom i sprawdzić czy nie ma przy nich gwiazdki lub innego rodzaju odnośnika i informacji zawartej małym druczkiem informującej że podane zużycie energii dotyczy pracy centrali z wydajnością rzędu 50% wydajności maksymalnej - co jest częstą praktyką u niektórych producentów. Wydawać by się mogło, że w takim przypadku wystarczy podane zużycie energii pomnożyć raz 2 i otrzymamy rzeczywiste zużycie energii przy 100% wydajności - niestety takie rozumowanie jest błędne. Zużycie energii przez centralę wentylacyjna zależy głównie od zużycia energii przez zamontowane w niej wentylatory, które ze względu na charakterystykę obciążenia przy obniżeniu obrotów o 50% zużywają, aż 8 razy mniej energii niż podczas pracy z pełną wydajnością.

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE