Wydarzenia

wentylatorysklep.pl
www.zawex.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Danfoss Refrigeration Drive - optymalna regulacja, a oszczędność energii

2015.11.23
Danfoss Refrigeration Drive - optymalna regulacja, a oszczędność energii

W poprzednim artykule zaprezentowane zostały przemienniki częstotliwości Danfoss serii Refrigeration Drive - szczególną uwagę wówczas zwróciliśmy na na ich wykorzystanie w branży HVAC do sterowania wentylatorami. Dzisiejszy artykuł również będzie poświęcony falownikom tej serii, jednak swoją uwagę skupimy głównie na zaimplementowanych w tych urządzeniach funkcjach umożliwiających optymalną regulację napędów w branży HVAC, a tym samym zmniejszenie kosztów i oszczędność energii.

 

Sterowanie kaskadowe

 

W aplikacjach, w których ze sprężarką współpracuje przetwornica częstotliwości wyróżnia się pewien zakres prędkości, w którym układ pracuje oszczędzając energię - zaleca się, aby w tym zakresie sprężarka pracowała przez większość czasu. Jednak w przypadkach gdzie różnica pomiędzy maksymalną wymaganą wydajnością układu, a średnią wydajnością przy obciążeniu częściowym jest zbyt duża wówczas ciągła praca w tym zakresie nie jest możliwa, co sprawia że energia nie jest optymalnie wykorzystywana. Z pomocą w poprawie sprawności układu przychodzi zastosowanie układu kaskadowego, w którym obciążenie podstawowe występujące w układzie jest obsługiwane przez sprężarkę główną ze sterowaną prędkością, zaś w przypadku wzrostu zapotrzebowania przetwornica uruchamia kolejne sprężarki. Zastosowanie układu kaskadowego prowadzi do sytuacji, w której sprężarki pracują w punkcie optymalnej sprawności, a ich prędkość obrotowa jest stała, co zapewnia energooszczędną pracę całego układu i skutkuje szybkim zwrotem inwestycji poniesionych na zastosowanie układu wielostopniowego.

 

 

Kolejną zaletą przemawiającą za zastosowaniem układu kaskadowego są niższe koszty serwisowania, które bezpośrednio wynikają z charakterystyki pracy sprężarek w układzie. W związku z tym, że w danej chwili pracuje tylko tyle sprężarek ile faktycznie jest potrzebnych okresy serwisowe mogą zostać wydłużone. Ponadto cykl pracy poszczególnych sprężarek może zostać tak skonfigurowany, aby wszystkie miały podobną ilość przepracowanych godzin.

 

 

Falowniki Danfoss - układ kaskadowy

 

Energooszczędność

 

Zastosowanie falowników może przynieść oszczędności nie tylko w układach ze sprężarkami, ale również z pompami i wentylatorami gdzie zużycie energii jest proporcjonalne do sześcianu przepływu. Stosując przemienniki częstotliwości w tego typu układach można zaoszczędzić do 48% energii lub więcej w przypadku gdy układ przed zastosowanie falownika był sterowany na zasadzie włącz / wyłącz.

 

Wysoka sprawność przetwornic Danfoss Refrigeration Drive FC 103

 

Należy pamiętać również, że poza energią pobieraną przez przetwornicę i silnik, w układzie występuje też zapotrzebowanie na energię ze strony układu chłodzenia - najczęściej klimatyzatora zamontowanego w rozdzielni lub pomieszczeniu technicznym. Przyjmuje się, że każdy kW strat cieplnych wymaga dostarczenia około 0,5kW energii w celu odprowadzenia wydzielonego ciepła. W związku z tym dużą rolę odgrywa tutaj sprawność przetwornicy - im jest ona większa, tym generuje mniejsze straty cieple, co bezpośrednio przekłada się na koszty z tytułu zapotrzebowania na klimatyzację. W przypadku falowników Danfoss Refrigeration Drive FC 103 ich sprawność wynosi 98% dla pełnego obciążenia, co dla przykładowego modelu przetwornicy o mocy 11kW, oznacza straty ciepła wynoszące jedynie 0,22kW. 

 

 

Danfoss Refrigeration Drive FC 103

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE