Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
wentylatorysklep.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Kamery termowizyjne i ich zastosowania

2017.01.27
Kamery termowizyjne i ich zastosowania

Przez ostatnie lata wraz z rozwojem technologii oraz spadkiem cen kamery termowizyjne znalazły zastosowania w szerokim spektrum aplikacji - między innymi w monitoringu pracy maszyn, utrzymaniu ruchu, diagnostyce instalacji elektrycznych, audytach energetycznych, lokalizowanu wad konstrukcyjnych budynków, monitorowaniu pracy instalacji fotowoltaicznych i wiele innych. W tym artykule skupimy się na możliwościach zastosowania termowizji w diagnostyce instalacji grzewczych oraz wentylacyjnych.

 

 

Diagnostyka instalacji grzewczych

 

Kamery termowizyjne często wykorzystuje się do wykrywania wycieków z instalacji ogrzewania podłogowego, pęknięcia rur doprowadzających ciepłą wodę czy wykrywania wadliwego złącza w instalacji. Poza diagnozowaniem instalacji ogrzewania podłogowego termowizję można również wykorzystać przy wykrywaniu nieprawidłowej pracy tradycyjnych instalacji grzewczych - stosując tego typu rozwiązania w kilka sekund możemy wykryć i wskazać zapowietrzone lub zatkane żebro w kaloryferze.

 

 

Audyty energetyczne budynków

 

Poza prawidłowym działaniem instalacji grzewczych oraz wentylacyjnych w budynkach istotne jest, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła wynikające z powstawania mostków cieplnych, nieprawidłowego wykonania izolacji czy wad konstrukcyjnych budynków. Dzięki zastosowaniu termowizji możemy szybko i efektywnie wykryć oraz udokumentować powstawanie strat ciepła, wynikające z nieprawidłowego montażu drzwi i okien zewnętrznych, rolet czy nieprawidłowej konstrukcji dachu.

 

 

Diagnostyka instalacji wentylacyjnych - wykrywanie zawilgoceń

 

Kamera termowizyjna - FlukeCzęść z dostępnych na rynku kamer termowizyjnych oferuje funkcję wykrywania miejsc narażonych na powstawanie zawilgoceń. Na podstawie dwóch parametrów - temperatury oraz wilgotności powietrza, kamera oblicza punkt rosy i na tej podstawie obrazuje na wyświetlaczu powierzchnie narazone na powstawanie zawilgoceń. Aktualna wilgotność powietrza może być wprowadzone do pamięci kamery ręcznie na podtawie pomiarów wykonanych przy wykorzystaniu zewnętrznych urządzeń, jak również w niektórych modelach kamer instnieje możliwość podłączenia zewnętrznej sondy pozwalającej na pomiar wilgotności powietrza.

 

 

Wybór kamery termowizyjnej

 

Na rynku dostępnych jest wiele kamer różniących się między sobą parametrami technicznymi takimi jak rozdzielczość, zakres pomiaru temperatury, częstotliwość przechwytywania obrazu, pole widzenia czy możliwość zapisu obrazu na karcie pamięci. Wymienione parametry mają istotny wpływ na cenę kamery, dlatego przed zakupem kamery należy dokładnie określić do jakich zastosowań będziemy ją wykorzystywać i na tej podstawie dobrać odpowiedni model urządzenia. Podstawowe modele kamer termowizyjnych dostępne są już w cenie około 4000 złotych, jednak w przypadku gdy chcielibyśmy wykorzystwać kamerę do profesjonalnych audytów energetycznych budynku należało by się liczyć z kosztem nawet 30 tysięcy złotych i więcej w zależności marki od producenta.

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2023 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE