Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
wentylatorysklep.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Nagrzewnice elektryczne ENO-T - sposób podłączenia

2017.07.27
Nagrzewnice elektryczne ENO-T - sposób podłączenia

W dzisiejszym artykule pokażemy w jaki sposób podłączyć do nagrzewnic serii ENO-T czujniki zewnętrzne mogące współpracować z tyrystorowym układem sterowania wbudowanym w nagrzewnice tej serii. Dzięki podłączeniu wspomnianych czujników wbudowany regulator tyrystorowy może impulsowo regulować moc grzewczą urządzenia i tym samym na przykład utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniu.

 

 

Do nagrzewnic ENO-T można podłączyć następujące czujniki zewnętrzne:

 

 • Czujnik kanałowy - TG-K3xx,
 • Czujnik pokojowy z nastawą temperatury - TG-R430,
 • Czujnik pokojowy bez nastawy temperatury - TG-R530,
 • Czujnik w obudowie hermetycznej do pomieszczeń wilgotnych - TG-R6xx,

 

 

Czujniki typu TG-K3xx oraz TG-R6xx dostępne są w różnych zakresach temperaturowych, aby określić odpowiedni zakres symbole "xx" należy zastąpić liczbami:

 

 • "00" - zakres od - 30 do + 30 st. C,
 • "10" - zakres od - 20 do +10 st. C,
 • "30" - zakres od 0 do + 30 st. C,
 • "50" - zakres od + 20 do + 50 st. C,
 • "60" - zakres od 0 do + 60 st. C,
 • "70" - zakres od + 40 do + 70 st. C,
 • "90" - zakres od + 60 do + 90 st. C,
 • "120" - zakres od + 60 do + 120 st. C,

 

 

Przykładowo czujnik o symbolu TG-K330 to czujnik kanałowy o zakresie temperatur od 0 do +30 stopni Celsjusza.

 

 

Schemat elektryczny nagrzewnic ENO-T

 

Schemat elektryczny nagrzewnicy ENO-T

 

 

Powyższy rysunek prezentuje schemat elektryczny nagrzewnicy ENO-...-...-1-T zasilanej jednofazowo napięciem 1x230V. Widoczne są na nim zaciski pozwalające na przyłączenie zasilania nagrzewnicy (zaciski: "1", "2" i "3") oraz zaciski sterujące (od "6" do "12"). W zależności od wariantu zasilania nagrzewnicy schemat ten może się nieco różnić np. w przypadku zasilania 3-fazowego pojawią się dodatkowe zaciski "4" i "5" oraz zmieni się wewnętrzny układ połączeń jednak to czym się zajmujemy w tym artykule - czyli sposób sterowania - pozostanie bez zmian.

 

 

Sposoby podłączenia czujników do nagrzewnic ENO-T

 

 

Czujniki bez nastawy temperatury jak na przykład TG-R530, TG-K330 lub TG-R630 podłączamy pod zaciski oznaczone na schemacie nagrzewnicy numerami "10" i "12". W takim przypadku temperatura nastawiana jest poprzez potencjometr zintegrowany z nagrzewnicą, który pozwala na ustawienie temperatury w zakresie od 0 do +30 stopni Celsjusza. Poniżej znajduje się przykład takiego połączenia. W tym przypadku czujnik TG-K330 realizuje funkcję utrzymania stałej temperatury w kanale.

 

Schemat podłączenia czujnika bez nastawy temperatury

 

Czujniki z nastawą temperatury za pomocą własnego potencjometru jak np. czujnik pokojowy TG-R430 przyłącza się do zacisków "10" i "11". Pozwala on na regulowanie mocy grzewczej nagrzewnicy w taki sposób, aby w pomieszczeniu w którym jest zamontowany była utrzymywana stała temperatura.

 

Schemat podłączenia czujnika z nastawą temperatury

 

Poza czujnikami pozwalającymi na utrzymywanie stałej temperatury czy to w pomieszczeniu czy w kanale wentylacyjnym nagrzewnice ENO-T pozwalają również na przyłączenie czujników serii TH-K3xx jako ograniczników temperatury minimalnej oraz maksymalnej. Czujnik realizujący funkcję ogranicznika MIN./MAX. przyłącza się pod zaciski "8" oraz "9". Poniżej znajduje się przykładowy schemat podłączenia do nagrzewnicy czujnika TG-R430 pozwalającego na utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu oraz czujnika TG-K3xx ograniczającego minimalną i maksymalną temperaturę w kanale.

 

Schemat podłączenia czujnika z nastawą temperatury oraz czujnika zabezpieczającego

 

Poza wymienionymi tutaj czujnikami oraz ogranicznikami temperatury, na każdym z powyższych schematów widoczny jest również podłączony pod zaciski "6" oraz "7" presostat chroniący nagrzewnicę przed przegrzaniem spowodowanym zanikiem przepływu powietrza. 

 

 

Pozostałe możliwe do zrealizowania sposoby podłączenia czujników zewnętrznych do nagrzewnic serii ENO-T zostały przedstawione w instrukcji obsługi nagrzewnicy.

 

 

Instrukcja dostępna tutaj: Instrukcja obsługi - Kanałowe nagrzewnice elektryczne ENO-T

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE