Wydarzenia

www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.zawex.pl
www.nagrzewnice.info.pl/reklama

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Sposób na oszczędzanie, czyli rekuperacja i jej zalety

2017.09.28
Sposób na oszczędzanie, czyli rekuperacja i jej zalety

Komfort w domu dają wygodne sprzęty i elegancki design. Ukrytym sprawcą luksusu są też nowe technologie. Choć w dużej mierze na pierwszy rzut oka niewidoczne - to właśnie one sprawiają, że we własnym domu czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Niewątpliwie przebojem wielu minionych sezonów jest rekuperacja.

 

I. Cóż to takiego − rekuperacja?

 

Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, przy pomocy której można zatrzymać w pomieszczeniach duże ilości ciepła. Dotychczas kominy budowane dużym nakładem środków, usuwały zużyte powietrze na zewnątrz, przy okazji wyziębiając pomieszczenia. Rekuperator poprzez panowanie nad przepływem dba o właściwy mikroklimat. Dzięki temu następuje całkowita wymiana powietrza, jednak napływające powietrze odbierając ciepło od powietrza wypływającego ogrzewa się i tym samym nie następuje wychłodzenie pomieszczenia.

 

II. Idea działania rekuperacji.

 

W centralnym punkcie instalacji znajduje się urządzenie nazywane rekuperatorem. To w zainstalowanym w rekuperatorze wymienniku następuje przekazanie ciepła zpowietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Instalacja składa się z dwóch obiegów powietrza, które w rekuperatorze przepływają obok siebie, jednak nie mieszają się ze sobą.

 

 

III. Budowa serca instalacji.

 

Są dwa najczęściej stosowane rodzaje wymienników ciepła stosowane w rekuperatorach.

 

1. Wymienniki krzyżowe − dwa strumienie powietrza spotykają się w urządzeniu pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. System naprzemiennie ułożonych przegród zwiększa wydajność procesu.

 

2. wymiennik przeciwprądowy − strumienie powietrza mijają się, przepływając obok siebie w przeciwnych kierunkach. Ze względu na budowę, są to bardzo wydajne aparaty.

 

 

IV. Różnice pomiędzy starym a nowym.

 

Wentylacja tradycyjna działa tylko w jednym kierunku. Jest systemem wywiewnym. Instalacja z rekuperatorem posiada dwa obiegi cyrkulującego powietrza i urządzenie centralnej wymiany. Ruch powietrza w starych rozwiązaniach zapewnia ciąg powstający w pionowych kanałach wentylacyjnych. Napływ świeżego powietrza zapewniają, niestety tylko nieszczelności. Wentylacja z odzyskiem ciepła wprawia w ruch powietrze przy pomocy wentylatorów.

 

 

V. Oszczędności.

 

Oszacować można je na podstawie sprawności urządzeń. Wymienniki krzyżowe mogą odzyskać do sześćdziesięciu procent ciepła z usuwanego powietrza. Mechanizm przeciwprądowy ma sprawność sięgającą osiemdziesięciu procent. Przedstawiając to w wymierny sposób, widzimy, że instalacja może zaoszczędzić po przeliczeniu około trzydziestu procent kosztów rachunków za ogrzewanie.

 

 

VI. Zdrowie i komfort.

 

Rekuperacja jest skutecznym systemem antysmogowym. Dzięki niej można nie otwierać okien ponieważ rekuperator przez cały czas utrzymuje w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat. Instalacja posiada również system szczelnych filtrów, które oprócz kurzu wyłapują też większość alergenów biologicznych i zarodniki grzybów i pleśni.

 

 

VII. Najczęściej występujące błędy.

 

Bardzo często wykonanie instalacji zleca się przypadkowej osobie. Prace postępują bez planu. Skutkiem tego jest często zbyt mała średnica przewodów wentylacyjnych, co wpływa na poziom hałasu i brak właściwej izolacji rur, co skutkuje zanikiem procesu wymiany. Odzysk ciepła bezwzględnie wymaga osiągnięcia kilku parametrów, bez których jego działanie nie jest wystarczające.

 

Jeśli ktoś zastanawia się, czy zainwestować pieniądze w budowę instalacji z rekuperatorem, powinien pamiętać, że jeśli tego nie zrobi, musi wydać środki na kosztowny system kanałów wentylacyjnych biegnących w kominach

 

Rekuperator Vallox

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE