Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl
wentylatorysklep.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Oczyszczacze powietrza – jakie pełnią funkcję i jak wybrać odpowiednie urządzenie?

2018.02.27
Oczyszczacze powietrza – jakie pełnią funkcję i jak wybrać odpowiednie urządzenie?

W różnego rodzaju mediach trwa gorąca dyskusja na temat powietrza w naszym kraju. Nawet najwięksi sceptycy, muszą się zgodzić z tym, że to, czym oddychamy, ma realne przełożenie na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie, i choć nie na wszystko mamy wpływ – chodzi m. in. o to jakim powietrzem oddychamy poza domem, to możemy mieć wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy w naszych czterech kątach, a pomóc nam w tym mogą oczyszczacze powietrza i specjalne filtry.

 

Oczyszczacze powietrza i ich zadania

 

 

Oczyszczacz Powietrza RotensoOczyszczacze powietrza, jak sama nazwa wskazuje, mają przede wszystkim jedno podstawowe zadanie, jakim jest oczyszczanie powietrza – dobrej jakości urządzenie potrafi wyłapać praktycznie 100% zanieczyszczeń mechanicznych, w skład których wchodzi nie tylko kurz, ale przede wszystkim smog, który z definicji składa się drobnych cząsteczek pyłu (poniżej 0, 3 μm).

Oczyszczacz powietrza ma jednak bardzo często również dodatkowe funkcje, wśród których wymienić można np. wyłapywanie i neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów (wykorzystywany jest do tego filtr węglowy) czy chociażby nawilżanie powietrza. Oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza wymagają jednak od ich posiadaczy szczególnego dbania o czystość, ponieważ nawet niewielkie zaniedbania mogą prowadzić do rozmnażania się bakterii.

 

Oczyszczacze powietrza są ponadto bardzo często wyposażone w jonizatory powietrza oraz lampy UV, choć wielu wskazuje na to, że skuteczność ich zastosowania w tego typu urządzeniach jest raczej niska.

 

UWAGA!

 

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem bardzo skutecznym, ale jedynie w pomieszczeniu, w którym pracuje, należy więc zdawać sobie sprawę z tego, że jednym urządzeniem nie oczyścimy powietrza w całym domu, do tego służy np. wentylacja mechaniczna z systemem filtrów.

 

 

Oczyszczacze powietrza i ich rodzaje

 

 

Oczyszczacze powietrza są dostępne na rynku w wielu wariantach, możemy wybrać oczyszczacz z filtrem wodnym (posiadający zbiornik na wodę), z filtrem węglowym, elektrostatycznym, a także oczyszczacz, który wykorzystuje właściwości ozonu.

 

Większość oczyszczaczy to urządzania z zestawem filtrów, wśród których powinny się znaleźć przede wszystkim filtry węglowe (odpowiadające za pochłanianie zapachów), filtr HPP (eliminujący z powietrza wirusy, bakterie, jak również grzyby i pyłki) oraz filtr wstępny, pełniący funkcję zabezpieczającą względem filtra HPP, wydłużając jego żywotność.

 

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

 

 

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego urządzenia, warto mieć na uwadze kilka ważnych aspektów.

 

Wielkość pomieszczenia

 

Po pierwsze, wielkość pomieszczenia, do jakiego oczyszczacz ma być przeznaczony. Oczyszczacz powietrza musi posiadać odpowiednią wydajność – informacje o niej znajdziemy w danych technicznych urządzenia. Nie każdy sprzęt nadaje do tej samej powierzchni, z czego musimy sobie zdawać sprawę — nasz wybór skonsultujmy ze sprzedawcą, z pewnością podpowie on nam, jakie będzie najlepsze rozwiązanie.

 

Generowany hałas

 

Drugim ważnym aspektem są sprawy związane z poziomem hałasu generowanego przez urządzenie oraz pobór energii. Poziom emitowanego hałasu może być bardzo różny w zależności od producenta urządzenia (ok 16dB to urządzenia najcichsze, z kolei bardzo głośne oczyszczacze to poziom hałasu rzędu nawet 60 dB). Z pewnością najcichszymi oczyszczaczami są te z filtrem elektrostatycznym.

 

Zużycie energii

 

Jeżeli chodzi o pobór energii, to w zależności od urządzenia może to być najczęściej od 20 do 40 W. Przed zakupem warto zwrócić również uwagę na to, czy można regulować pobór mocy, niektóre urządzenia mają taką funkcję i na te lepiej się zdecydować.

 

Wymiary i waga urządzenia

 

Ostatnią sprawą są masa oraz wymiary urządzenia – jeżeli planujemy oczyszczacz często przenosić, zwróćmy uwagę, aby był możliwie jak najmniejszy i najlżejszy.

 

 

Podsumowanie

 

 

Filtrowanie powietrza przy wykorzystaniu oczyszczaczy powietrza to bardzo dobry sposób na to, aby chronić siebie oraz innych domowników przed alergiami i innymi problemami zdrowotnymi, jeżeli mieszkamy na terenie, w którym problem z zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie duży, warto zadbać o to, aby przynajmniej w domu móc oddychać powietrzem wolnym od szkodliwych substancji – nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

 

 

Oczyszczacz Powietrza Rotenso

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE