Wydarzenia

wentylatorysklep.pl
www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Dobór Rekuperatora - Podpowiadamy Jak Wybrać Odpowiedni Rekuperator

2018.04.24
Dobór Rekuperatora - Podpowiadamy Jak Wybrać Odpowiedni Rekuperator

Oferta rekuperatorów na rynku polskim jest bardzo duża. Jest wielu producentów krajowych, jak i dystrybutorów importujących centrale, głównie z krajów skandynawskich. Oferowane centrale, różnią się miedzy sobą jakością wykonania, wyposażeniem, jakością podzespołów, sterowaniem oraz rozwiązaniami technicznymi - co bezpośrednio wpływa na różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami.

 

Chcąc dokonać najlepszego wyboru inwestor może :

 

 • zdać się na zaufanego wykonawcę i jemu powierzyć wybór optymalnej centrali dla swojego domu,
 • samemu wchodzić na strony producentów, czytać prasę, porównania, opinie na forach branżowych, odwiedzać stoiska na targach,
 • zbierać informacje i opinie od różnych instalatorów, znajomych którzy już mają rekuperatory itd.

 

Pamiętajmy jednak, że nie ma jednego typu centrali doskonałej dla każdego domu. Każdy dom jest inny i jego mieszkańcy również różnią się miedzy sobą, mają swoje upodobaniami i wymaganiami.

 

Dobór Rekuperatora - Od Czego Zacząć?

 

Rekuperator - Dobór Odpowiedniego ModeluPierwszy krok to ustalenie wielkości centrali, czyli jaka potrzebna jest ilość powietrza do prawidłowej wentylacji. Możemy posłużyć się trzema kryteriami (minimum higieniczne świeżego powietrza - zależne od ilości osób, wymagane ilości powietrza wywiewanego dla łazienek i kuchni zgodnie z PN, krotność wymian - zależne od kubatury domu).

 

Należy zwrócić uwagę na spręż dyspozycyjny centrali, gdyż większość producentów podaje maksymalny wydatek, który w warunkach rzeczywistych jest nieosiągalny, gdy uwzględnimy opory na instalacji, może okazać się że z wydatku np. 400 m3/h pozostanie 200 m3/h. (Na tym etapie ważna jest również informacja z jakich przewodów instalacja zostanie wykonana, gdyż inne opory mają przewody sztywne typu Spiro, a inne przewody elastyczne. Jeśli podczas budowy wykonamy instalację np. z rur elastycznych konieczna będzie centrala o dużym sprężu, gdyż tylko taka będzie w stanie przepchnąć dostateczną ilość powietrza, zamiana centrali na inną może nie być możliwa).

 

 

Wybór Odpowiedniego Modelu Centrali Wentylacyjnej

 

Po ustaleniu ilości powietrza możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu centrali. Poniżej w najwiekszym skrócie opiszemy na co należy zwrócić szczególną uwagę:

 

 1. Wymiennik centrali - najczęściej stosowane w centralach domowych są wymienniki (w kolejności od najmniejszego do największego stopnia odzysku ciepła):
  • krzyżowe z tworzyw sztucznych,
  • krzyżowe aluminiowe (najczęściej firmy heatex),
  • podwójne krzyżowe,
  • przeciwprądowe,
 2. Wentylatory - większość central posiada dobre wentylatory firmy EBM o różnej budowie, najnowocześniejsze są wentylatory komutowane (charakteryzują się mniejszym poborem prądu, większa trwałością oraz są mniejszym hałasem),
 3. Obudowa centrali - najczęściej z blachy ocynkowanej malowanej lub nie, izolowana styropianem, pianką, lub wełną o grubości od 20 do 50 mm) - czynnik mający wpływ na estetykę oraz akustykę centrali,
 4. Filtry - powinny być na nawiewie do pomieszczeń i wyciągu o klasie przepuszczalności od EU 3 (wstępne) do EU7 (dokładne) - prawie wszystkie centrale dostępne na rynku spełniają ten warunek, ewentualnie można samemu dołożyć dodatkowy filtr o wyższej klasie, 
 5. Wyposażenie dodatkowe:
  • zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem - rozwiązane najczęściej na dwa sposoby: nagrzewnica elektryczna, cykliczne zatrzymywanie wentylatora nawiewnego lub zaawansowane stopniowe zmniejszanie stosunku powietrza nawiewanego do wywiewanego - w obu przypadkach realizowane automatycznie (problem nie istotny w przypadku zastosowania gruntowego wymiennika ciepła),
  • nagrzewnica wtórna (dogrzewająca) - najczęściej elektryczna lub wodna, jej zadaniem jest podgrzanie powietrza nawiewanego o 3-5 stopni, tak aby w przypadku niskich temperatur zewnętrznych również zapewnić komfort użytkownika i nie wtłaczać zimnego powietrza do domu. Jeśli nie jest przewidziana w centrali można zainstalować nagrzewnice kanałową. Najczęściej jest możliwość ustawienia temperatury przy której pracuje nagrzewnica ( w zakresach od 16-35 stopni C,)
  • czujnik zabrudzenia filtra (presostat), sygnalizuje konieczność wymiany filtrów,
  • rozwiązanie obejścia wymiennika na lato(najczęściej kaseta letnia) lub automatyczny by-pass,
  • możliwość harmonijnej współpracy z GWC,
 6. Sterowanie wydajnością wentylatorów i temperaturą - ręczne lub programator tygodniowy o różnym stopniu zaawansowania.

 

Rekuperator B3B - polecany model

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE