Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
www.zawex.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Systemy Dystrybucji Gorącego Powietrza - Czym Są i Jak Działają?

2018.09.27
Systemy Dystrybucji Gorącego Powietrza - Czym Są i Jak Działają?

Kominek stanowi bardzo popularny element niemal każdego domu. Nic w tym dziwnego, gdyż na wielu z nas widok palącego się drewna działa uspokajająco, a pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Ponadto jest to niezwykle wydajne i tanie źródło ciepła w budynku, a specyficzna budowa kominka pozwala na stworzenie specjalnego systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Czym on jest, jak działa i z czego się składa? Przedstawiamy wszystko w poniższym artykule.

 

Czym Jest System DGP?

 

 

System dystrybucji gorącego powietrza pozwala rozprowadzić całe ciepło z kominka do wszystkich pomieszczeń w domu. Utworzenie go jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy dysponujemy kominkiem z wkładem kominkowym (dla tzw. kominków otwartych systemu DGP nie będziemy mogli zbudować).

 

 

Działanie systemu DGP nie jest skomplikowane - ogień, który pali się w kominku, ogrzewa znajdujący się w środku wkład kominkowy. Powietrze ociepla się zarówno dzięki niemu, jak i rurze spalinowej odprowadzającej gorące spaliny do komina - niezwykle dobrze oddaje ona ciepło, szczególnie jeśli posiada też dodatkowe ożebrowanie. Ogrzane powietrze transportowane jest nawiewem do wybranych pomieszczeń w domu.

 

 

WAŻNE!

 

 

Należy pamiętać, że w świetle polskiego prawa kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania. Nawet jeśli zdecydujemy się na system dystrybucji gorącego powietrza w swoim domu, musimy także zadbać o niezależną instalację grzewczą CO.

 

 

Rodzaje Systemów Dystrybucji Gorącego Powietrza

 

 

Aby system dystrybucji gorącego powietrza sprawował się w naszym domu jak najlepiej, dobrze jest dopasować jego typ czy konkretne elementy stricte do naszych potrzeb - głównie poprzez obliczenia, w których pomoże nam projektant czy firma instalacyjna.

 

 

System Grawitacyjny

 

 

Idealnie sprawdzi się przy niewielkich powierzchniach w dość bliskiej odległości od kominka. Opcja ta jest dużo tańsza, jednak nie jest dość często stosowana - bardzo wysoka temperatura nawiewu oraz mała prędkość przepływu powietrza może prowadzić do przypalania kurzu, co może negatywnie skutkować na nasze zdrowie.

 

 

System Wymuszony

 

 

Jest on przeznaczony do ogrzewania całego domu. Jego istotę stanowi aparat nawiewny, który pobiera powietrze z okapu kominka i transportuje do odległych wylotów. Choć system wymuszony jest droższy, oferuje on większe możliwości, może także ogrzać zdecydowanie większą powierzchnię i nie szkodzi osobom przebywającym w domu.

 

 

Instalacja Systemu DGP - Najważniejsze Elementy

 

 

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając poszczególne części kominka czy całego systemu dystrybucji gorącego powietrza?

 

 

  • Wkład kominkowy - w przypadku montowania systemu DGP polecane są wkłady przeznaczone do ciągłego palenia. Są one zdecydowanie bardziej trwałe i odporne na wysoką temperaturę. Warto również zastanowić się nad wkładem kominkowym, który jednocześnie nawilża powietrze i zapobiega jego przesuszaniu.
  • Moc kominka - jest to jeden z jego najważniejszych parametrów, który znacznie wpływa na wydajność całego systemu. Moc kominka możemy określić w oparciu o izolację budynku oraz ogrzewaną powierzchnię, wyliczając tym samym bilans cieplny.
  • Aparat nawiewny - element ten jest niezbędny w działaniu systemu wymuszonego. Powinien posiadać izolację termiczną i akustyczną, a także termostat. Najlepiej jest, gdy ma on możliwość nastawy temperatury złączenia od 40 do 90℃.
  • Okap kominka - zapewnia on przede wszystkim swobodny przepływ powietrza. Może również składać się z kilku oddzielonych komór. Z pierwszej z nich pobiera się gorące powietrze; stąd wyprowadzane są także rury do kratek w bocznych ścianach. W drugiej komorze zasysa się chłodne powietrze i ogrzewa się je. Trzecia komora (dekompresyjna) izoluje zaś strop od gorącego okapu.
  • Kratki - pełnią one funkcję nie tylko dekoracyjną, lecz również biorą czynny udział w rozprowadzaniu powietrza w systemie DGP (m.in. kratki w bocznych ścianach okapu). Przed zakupem warto oszacować ich przekrój czynny, a także dopasować je do rodzaju systemu. W okapie montuje się wyłącznie kratki bez żaluzji; można również przymocować wersję „light” ze specjalną siatką. Na rynku dostępne są także kratki osłonowe, które można otwierać.
  • Nawilżacz kominkowy - sprawia, że powietrze ogrzewane w systemie nie jest przesuszone, przy czym również podnosi się komfort jego użytkowania. Wystarczy tylko regularnie dolewać wodę do specjalnego pojemnika uzupełniającego, który montuje się w łatwo dostępnym miejscu.

 

Aparat nawiewny DGP

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE