Wydarzenia

www.zawex.pl
www.zawex.pl/?p=p_64&sName=nagrzewnice
wentylatorysklep.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Przyszłość Ogrzewania Niskoemisyjnego

2019.02.25

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach wynikających ze złej jakości powietrza. I chociaż jeszcze kilka lat temu niewiele mówiło się o smogu oraz jego przyczynach, dziś coraz większą uwagę zwraca się na sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Niestety wciąż panuje przekonanie, że alarmy smogowe oraz wszelkiego rodzaju upomnienia ze strony Unii Europejskiej są nieco na wyrost, jednak prawda jest taka, że jeśli nie uporamy się z problemem niskiej emisji, nasze zdrowie z każdym rokiem będzie zagrożone.

 

Niska Emisja - Wyjaśnienie Pojęcia

 

Zanim przejdziemy do sposobów walki z niską emisją, warto najpierw wyjaśnić, co właściwie oznacza ten termin i dlaczego błędem jest zakładanie, że niska emisja jest tożsama ze smogiem. Przede wszystkim, smog jest zauważalnym dla ludzkiego oka zjawiskiem (charakterystyczne ciemne zamglenie nazywane często "ciężkim powietrzem"), które występuje w momencie natężenia gazów, spalin, pyłów - ma to zwykle miejsce w bezwietrzne dni. Niską emisją nazywamy natomiast emisję tychże właśnie czynników (gazów, spalin, pyłów), które są wynikiem wzmożonej komunikacji miejskiej (samochody) oraz niewłaściwe ogrzewanie domów (dym z kominów, tzw. "kopciuchów"). Niska emisja jest emitowana codziennie i zwykle osiąga mniej więcej te same wartości w danym sezonie, jednak do powstania zjawiska smogu jest również potrzebny brak wiatru.

 

 

Przyczyny Powstawania Zanieczyszczeń

 

 

Skoro już wyjaśniliśmy, na czym polega różnica pomiędzy pojęciami niskiej emisji oraz smogu, warto wiedzieć, że największą odpowiedzialność za jej powstawanie ponoszą zwykli obywatele. Wbrew pozorom, fabryki oraz duże zakłady produkcyjne nie wydzielają aż tak dużej ilości szkodliwych pyłów, ponieważ posiadają owoczesne systemy filtrujące, które służą odgazowaniu spalin i siarczanów. To wszystko sprawia, że fabryki wydzielają mniej więcej od 8 do 13 procent zanieczyszczeń w skali całego kraju. Zwycięzcami w wydzielaniu groźnych pyłów jesteśmy my sami oraz nasze samochody osobowe, domy i małe kotłownie, które bardzo często są zasilane paliwem złej jakości.

 

 

Sposoby Poprawy Jakości Powietrza

 

 

Jak zatem przyczynić się do poprawy powietrza? Przede wszystkim należy zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania w swoim domu. Ekologicznym i - wbrew pozorom - ekonomicznym sposobem jest przerzucenie się na ogrzewanie elektryczne. I choć wiele osób uważa, że jest to najdroższa metoda jaką można wybrać, warto wspomnieć, że istnieją systemy hybrydowe, które pozwalają na zminimalizowanie rachunków poprzez samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej (np. za pomocą paneli fotowoltaicznych). Pamiętajmy, że ogrzewanie niskoemisyjne jest nie tylko trendem, ale również obowiązkiem, dlatego każdy nowo-wybudowany budynek musi spełniać wszelkiego rodzaju normy powiązane z niską emisją.

 

 

 

 

 

 

Coraz większą uwagę poświęcamy na zdrowy tryb życia, ustalanie odpowiedniej diety itp., często zapominając, że zdrowie zależy również od tego, czym oddychamy. I o ile możemy zrezygnować z jedzenia makaronu, o tyle powietrze zawsze będzie nam potrzebne, dlatego warto zmienić nie tylko styl życia, ale również sposób ogrzewania. Zdrowie nie jest jedynym argumentem świadczącym o słuszności wymiany "kopciucha" na alternatywne źródła ogrzewania, gdyż nowoczesne systemy są inwestycją, która pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy.

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE