Wydarzenia

wentylatorysklep.pl
www.nagrzewnice.info.pl/reklama
www.zawex.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?
Zobacz wyniki

Zastosowanie wentylatorów do dosuszania ziarna - przegląd pozostałych metod

2015.08.31
Zastosowanie wentylatorów do dosuszania ziarna - przegląd pozostałych metod

W poprzednim artykule zaznajomiliśmy się z wymaganiami odnośnie warunków w jakich powinny być przechowywane takie zboża jak pszenica czy kukurydza oraz omówiliśmy budowę i zasadę działania suszarni podłogowej. Teraz zgodnie z zapowiedziami zajmiemy się dosuszaniem zboża w zbiornikach typu BIN oraz dosuszaniem przy wykorzystaniu metody cyrkulacyjnej.

 

Dosuszanie zboża w zbiornikach typu BIN

 

 

 

Silosy typu BIN są to zbiorniki walcowe z płaskim dnem perforowanym, zaś ich płasz najczęściej wykonany jest z blachy ocynkowanej. Konstrukcja tych zbiorników została tak zaprojektowana, aby umożliwić łatwą konserwację, schładzanie oraz dosuszanie zboża, a ponadto w większości z nich zainstalowano system transportowy pozwalający na całkowitą mechanizację załadunku i rozładunku ziarna.

 

W zbiornikach tego typu dosuszanie ziarna odbywa się zgodnie z pokazanym na ilustracji poniżej schematem. Podobnie jak w opisywanej w poprzednim artykule suszarni podłogowej, również tutaj zboże znajduje się na specjalnych płytach perforowanych umieszczonych kilkanaście centymetrów na podłogą, ze względu na duże opory przepływu dodatkowo stosuje się specjalnie przygotowane kanały pionowe - najczęściej wykonane z metalowych rurek z nawierconymi otworami, które pozwalają na bardziej równomierne rozprowadzenie powietrza oraz odbiór wilgoci.

 

W silosach typu BIN ze względu na wspomniane już wcześniej duże opory powietrza spowodowane sporą wysokością warstwy zboża do wtłaczania powietrza do zbiornika stosuje się wentylatory promieniowe, charakteryzujące się duża wydajnością i sprężaniem. Dodatkowo na wlocie powietrza do zbiornika w wielu przypadkach montuje się nagrzewnice skracające czas suszenia - w przypadku suszenia kukurydzy montaż takich nagrzewnic jest niezbędny.

 

Dosuszanie zboża w zbiornikach BIN

 

Dosuszanie zboża - metoda cyrkulacyjna

 

 

 

 

Kolejną metodą, którą opiszemy to metoda cyrkulacyjna - opierająca się na cyrkulacji zboża w procesie suszenia. W metodzie tej ziarno za pomocą przenośnika ślimakowego jest przesypywane z dołu do góry, zaś na sypiące się ziarna kierowany jest strumień powietrza, który bardzo skutecznie odbiera od niego wilgoć. W procesie tym wykorzystuje się wentylatory osiowe, które muszą charakteryzować się odpowiednio dużym sprężaniem. W przypadku suszenia kukurydzy, metoda ta musi być stosowana w połączeniu z nagrzewnicami.

 

Dosuszanie zboża - metoda cyrkulacyjna

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE