Wydarzenia

www.nagrzewnice.info.pl/reklama
wentylatorysklep.pl
www.zawex.pl

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie nagrzewnice.info.pl?




Zobacz wyniki

SÅ‚ownik - wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja

2016.04.29
SÅ‚ownik - wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja

SÅ‚ownik zawierajÄ…cy pojÄ™cia z zakresu wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania. W sÅ‚owniku zawarto i objaÅ›niono najczęściej używane skróty oraz wyjaÅ›niono najczęściej wystÄ™pujÄ…ce pojÄ™cia.

SÅ‚ownik www.falowniki24.info.pl

 

 

A

 

 

 

Anemometr - urzÄ…dzenie sÅ‚użące do pomiaru prÄ™dkoÅ›ci ruchu gazów i ciecy - najczęściej jednak urzÄ…dzenia te wykorzystuje siÄ™ do pomiaru prÄ™dkoÅ›ci przepÅ‚ywu powietrza w systemach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych czy grzewczych, w których pomiar przepÅ‚ywu powietrza pozwala na szybkÄ… diagnostykÄ™ oraz optymalizacjÄ™ pracy.

 

C

 

 

 

COP - (ang. Coefficient of Performance) -  wspóÅ‚czynnik wydajnoÅ›ci grzewczej. WspóÅ‚czynnik ten okreÅ›la stosunek mocy grzewczej osiÄ…ganej przez urzÄ…dzenie np. nagrzewnice do mocy elektrycznej pobieranej przez to urzÄ…dzenie z sieci. Na podstawie tego wspóÅ‚czynnik oraz wspóÅ‚czynnika EER można okreÅ›lić czy urzÄ…dzenie jest energoszczÄ™dne. WspóÅ‚czynniki te sÄ… również podstawÄ… do klasyfikacji danego urzÄ…dzenia w konkretnej klasie efektywnoÅ›ci energetyczej od A do G.

 

Czynnik chÅ‚odniczy - (inne nazwy to czynnik ziÄ™bniczy, ziÄ™bnik) - jest to czynnik termodynamiczny uczestniczÄ…cy w wymianie ciepÅ‚a w urzadzeniu chÅ‚odniczym lub pompie ciepÅ‚a - pierwsze czynniki chÅ‚odnicze zostaÅ‚y wprowadzone w latach 30-tych XIX wieku wraz z wynalezieniem sprężarkowego urzÄ…dzenia chÅ‚odniczego. Możemy wyróżnić czynniki chÅ‚odnicze syntetyczne: jednorodne i niejednorodne oraz czynniki chÅ‚odnicze naturalne: organiczne i nieorganiczne. Idealny czynnik chÅ‚odniczy powinien charakteryzować siÄ™ dobrymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami termodynamicznymi, być bezpieczny dla ludzi i Å›rodowiska, a przy tym nie powodować korozji - niestety dotychczas nie znalezniono jeszcze substancji charakteryzujÄ…cej siÄ™ wszystkimi tymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami.

 

D

 

 

 

Dyfuzor - kanaÅ‚ przepÅ‚ywowy, którego przekrój poprzeczny ulega ciÄ…gÅ‚emu zwiÄ™kszaniu zgodnie z kierunkiem przepÅ‚ywu powietrza.

 

E

 

 

 

EER - (ang. Energy Efficiency Rating) - jeden ze wskaźników efektywnoÅ›ci energetycznej - wspóÅ‚czynnik wydajnoÅ›ci chÅ‚odniczej. WspóÅ‚czynnik ten okreÅ›la stosunek mocy chÅ‚odniczej osiÄ…ganej przez urzÄ…dzenie np. klimatyzator do mocy elektrycznej pobieranej przez to urzÄ…dzenie z sieci. Na podstawie tego wspóÅ‚czynnik oraz wspóÅ‚czynnika COP można okreÅ›lić czy urzÄ…dzenie jest energoszczÄ™dne. WspóÅ‚czynniki te sÄ… również podstawÄ… do klasyfikacji danego urzÄ…dzenia w konkretnej klasie efektywnoÅ›ci energetyczej od A do G.

 

F

 

 

 

Falownik - przemiennik czÄ™stotliwoÅ›ci - urzÄ…dzenie elektrycznie umożliwiajÄ…ce zmianÄ™ czÄ™stotliwoÅ›ci prÄ…du przemiennego. Na wejÅ›cie falownika podawany jest prÄ…d przemienny o okreÅ›lonej czÄ™stotliwoÅ›ci - najczęściej wynosi ona 50Hz, co odpowiada czÄ™stotliwoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cej w sieci elektroenergetycznej, zaÅ› na wyjÅ›ciu falownika otrzymujemy prÄ…d o regulowanej czÄ™stotliwoÅ›ci, która dla najpopularniejszych modeli falowników zawiera siÄ™ zwykle w przedziale od 0,5 do 650Hz. PrÄ™dkość obrotowa silników elektrycznych zależy od czÄ™stotliwoÅ›ci z jakÄ… sÄ… zasilane, w zwiÄ…zku z tym zmieniajÄ…c czÄ™stotliwość za pomocÄ… falownika, możemy w Å‚atwy sposób regulować prÄ™dkość obrotowÄ… silników bÄ™dÄ…cych napÄ™dami wentylatorów, nagrzewnic czy sprężarek.

 

G

 

 

 

Gruntowy wymiennik ciepÅ‚a (GWC) - bardzo czÄ™sto wykorzystywany jako uzupeÅ‚nienie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepÅ‚a. DziÄ™ki instalacji wymiennika na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci od 1,5 do 2,5m poniżej powieżchni gruntu, gdzie niezależnie od pory roku panuje temperatura okoÅ‚o +4 stopni Celsjusza może on realizować funkcjÄ™ wstÄ™pnego ogrzewania powietrza zimia i jego schÅ‚adzania latem. Najczęściej gruntowy wymiennik ciepÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z rur o Å›renicy 200mm lub 110mm i dÅ‚ugoÅ›ci 30-50 metrów uÅ‚ożonych pod ziemÄ… z cerpniÄ… zakoÅ„czonÄ… podwójÄ… siatkÄ… chroniÄ…ca przed przedosatwaniem siÄ™ gryzoni do wnÄ™trza budynku. Rozróżnić można wymienniki przeponowe, w których istnieje bariera oddzielajÄ…ca przepÅ‚ywajÄ…ce powietrze od warstwy gruntu oraz bezprzepononwe, w których przepÅ‚wyajÄ…ce powietrze ma kontakt z odpowiednio przygotowanÄ… warstwÄ… gruntu (wymienniki żwirowe i pÅ‚ytowe).

 

H

 

 

 

HVAC - anglojÄ™zyczny skrót pochodzÄ…cy od sÅ‚ów Heating, Ventilation, Air Conditioning oznaczajÄ…cych Ogrzewanie (Heating), Wentylacja (Ventilation), Klimatyzacja (Air Conditioning). Jest to jedna z branż inżynierii sanitarnej zajmujÄ…ca siÄ™ wspomnianymi dziedzinami takimi jak ogrzewanie, wentylacja czy klimatyzacja. CzÄ™sto można spotkać również zmodyfikowanÄ… wersjÄ™ skrótu HVAC & R (HVACR), gdzie "R" pochodzi od angielskiego sÅ‚owa refrigeration - chÅ‚odzenie lub HVAC-R & I z dodatkowym "I" oznaczajÄ…cym izolacjÄ™ (ang. insulation).

 

J

 

 

 

Jonizator - urzÄ…dzenie przeprowadzajÄ…ce proces jonizacji. W kontekÅ›cie wentylacji i klimatyzacji myÅ›limy tu gÅ‚ównie o jonizatorach powietrza, których rolÄ… jest neutralizacja zawartych w powietrzu jonów dodatnich i nasycenie powietrza jonami ujemnymi, co wedÅ‚ug producentów tych urzÄ…dzeÅ„ ma pozytywnie wpÅ‚ywać na nasze samopoczucie.

 

K

 

 

 

Klimatyzacja - proces pozwalajÄ…cy na utrzymanie w pomieszczeniu / budynku okreÅ›lonych warunków klimatycznych zapewniajÄ…cych odpowiedni komfort pracy i funkcjonowania czÅ‚owieka (klimatyzacja bytowa) lub optymalne warunki do realizacji okreÅ›lonego procesu przemysÅ‚owego (klimatyzacja przemysÅ‚owa). W procesie klimatyzacji nadaje siÄ™ powietrzu wewnÄ™trznemu odpowiednie wÅ‚asnoÅ›ci temperaturowe oraz odpowiedniÄ… wilgotność niezależnie od warunków panujÄ…cych na zewnÄ…trz pomieszczenia.

 

Klimatyzator - urzÄ…dzenie mechaniczne sÅ‚użące do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiednich parametrów powietrza. Klimatyzatory zbudowane sÄ… ze sprężarki, parownika i skraplacza. W zależnoÅ›ci od konstrukcji jednostki kliatyzatora wyróżnić można klimatyzatory kompaktowe (zbudowane z jednej jednostki) oraz kliatyzatory typu split (dzielone).

 

Klimatyzator kompaktowy - (monoblokowy) - konstrukcja klimatyzatora, w której wszystkie jego elementy skÅ‚adowe: sprężarka, parownik i skraplacz umieszczone sÄ… w jednej obudowie - tego typu klimatyzatory byÅ‚y najczęściej montowane w elewacji budynku lub oknach, jednak ze wzglÄ™du na haÅ‚as generowany przez sprężarkÄ™ tego typu konstrukcje obecnie zostaÅ‚y wyparte przez klimatyzatory typu split (dzielone).

 

Klimatyzator split - (dzielony) - ze wzglÄ™du na haÅ‚as generowany przez klimatyzatory monoblokowe ich konstrukcjÄ™ zdecydowano siÄ™ podzielić na dwie części - jednostkÄ™ wenÄ™trznÄ… skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z wentylatora z parownikiem oraz jednostkÄ™ zewnÄ™trznÄ…, w skÅ‚ad której wchodzi skraplacz wraz ze sprężarkÄ….  We wenÄ…trzu pomieszczenia znajduje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie jednostka wewnÄ™trzna, natomiast jednostka zewnÄ™trzna generujÄ…ca najwiÄ™kszy haÅ‚as umieszczana jest na zewnÄ…trz budynku i jest poÅ‚Ä…czona z jednostkÄ… wewnÄ™trznÄ… za pomocÄ… dwóch przewodów freonowych.

 

Klimatyzator multi-split - typ konstrukcji klimatyzatora, w której do jednej jednostki zewnÄ™trznej (sprężarki wraz ze skraplaczem), możliwe jest podÅ‚Ä…czenie wielu jednostek wewnÄ™trznych.

 

Klimatyzer ewoporacyjny - czÄ™sto nazywany również klimatorem, air cooler'em czy bio cooler'em. Zasada dziaÅ‚ania klimatyzera ewoporacyjnego opiera siÄ™ na odparowywaniu wody przez wentylator o dużej wydajnoÅ›ci z powierzchni o strukturze plastra miodu. StrumieÅ„ powietrze przepÅ‚ywajÄ…c przez przepuszczalne, a zarazem nasÄ…czone wodÄ… Å›cianki oddaje jej swoje ciepÅ‚o przez  co woda odparowywuje, zaÅ› powietrze zostaje schÅ‚odzone. Metoda ta umożliwia schÅ‚odzenie powietrza o okoÅ‚o 8 st. C. Tego typu urzÄ…dzenia znajdujÄ… zastosowanie we wszelkiego rodzaju obiektach o dużej kubaturze, otwartych namiotach, ogródkach restauracyjnych oraz wszÄ™dzie tam gdzie zastosowanie typowej klimatyzacji jest nieopÅ‚acalne, z ekonomicznego punktu widzenia. Do zalet klimatyzerów z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… należy zaliczyć o 90% mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjÄ… instalacjÄ… freonowÄ…, niskie koszty instalacji, uzyskiewanie czystego, Å›wieżego powietrza, pozbawionego pyÅ‚ów, roztoch i grzybów, które ponadto charakteryzuje siÄ™ odpowiedniÄ… wilgotnoÅ›ciÄ…. Do wad klimatyzerów z kolei należy zaliczyć stosunkowo gÅ‚oÅ›nÄ… prace, możliwość obniżenia temperatury powietrza jedynie o okoÅ‚o 8 stopni, koniecznoÅ›c zapewnienia dużej iloÅ›ci Å›wierzego powietrza oraz uzupeÅ‚niania zapasu wody w zbiorniku. Ponadto w przypadku zastosowania klimatyzerów w maÅ‚ych pomieszczeniach, bÄ™dÄ™ one powodować siÄ™ do znacznego wzrostu wilgotnoÅ›ci  powietrza w pomieszczeniu nawet do 60-80% (RH).

 

M

 

 

 

Manometr - przyrzÄ…d sÅ‚użący do pomiaru ciÅ›nienia. PrzyjmujÄ…c podziaÅ‚ ze wzglÄ™du na ciÅ›nienie odniesienia oraz wskazywane ciÅ›nienie rozróżniamy manometry: -absolutne (wskazujÄ…ce ciÅ›nienie wzglÄ™dem próżni), - różnicowe (wskazujace różnice ciÅ›nieÅ„), -wzglÄ™dne (wskazujÄ…ce ciÅ›nienie wzglÄ™dem ciÅ›nienia otoczenia), -wakuometry (wskazujÄ…ce ciÅ›nienie wzglÄ™dne - podciÅ›nienie), manowakuometry (wsjazujÄ…ce ciÅ›nienie wzglÄ™dne zarówno nadciÅ›nienie jak również podciÅ›nienie). W pomiarach ciÅ›nienia przeprowadzanych w branży HVAC bardzo czÄ™sto stosuje siÄ™ manometry różnicowe pozwalajace na pomiar różnicy ciÅ›nieÅ„ przed i za wentylatorem i tym samym diagnostykÄ™ jego pracy.

 

N

 

 

 

Nagrzewnice kanaÅ‚owe elektryczne - nagrzewnice tego rodzaju montuje siÄ™ bezpoÅ›rednio w kanaÅ‚ach instalacji wentylacji mechanicznej nawiewnej, gdzie sÅ‚użą do podnoszenia temperatury powietrza nawiewanego. UrzÄ…dzenia te stosuje siÄ™ niekiedy również w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, a także w procesach technologicznych wymagajÄ…cych utrzymywania temperatury dostarczanego powietrza na staÅ‚ym poziomie. Możemy rozróżnić nagrzewnice kanaÅ‚owe dedykowane do kanaÅ‚ów okrÄ…gÅ‚ych oraz prostokÄ…tnych. W nagrzewnicach elektrycznych eneria elektryczna zamieniana jest na energiÄ™ cieplnÄ….

 

Nagrzewnice kanaÅ‚owe wodne - podobnie jak nagrzewnice kanaÅ‚owe elektryczne, również nagrzewnice wodne montuje siÄ™ bezpoÅ›rednio w kanaÅ‚ach wentylacji mechanicznej, instalacji grzewczych czy klimatyzacyjnych. W przypadku tych urzÄ…dzeÅ„ czynnkiem ogrzewajacym powietrze jest woda przepÅ‚ywajÄ…ca przez wymiennik ciepÅ‚a.

 

P

 

 

 

Presostat - czujnik różnicy ciÅ›nieÅ„ stosowany do sterowania pracÄ… hydroforów, monitorowania sprawnoÅ›ci wentylatorów oraz kontroli stanów filtrów powietrza. Do presostatu przyÅ‚Ä…cza siÄ™ dwa przewody ciÅ›nieniowe umieszczone w różnych oÅ›rodkach, tj, tych w których ma być sprawdzana różnica ciÅ›nieÅ„, ponadto doprowadza siÄ™ do niego również dwa lub trzy przewody elektryczne - w przypadku gdy urzÄ…dzenie np. wentylator dziaÅ‚a prawidÅ‚wo po jego obu stronach wystÄ™puje okreÅ›lona różnica ciÅ›nieÅ„ skutkujÄ…ca zwarciem styków przekaźnika, w przypadku gdy wentylator przestaje pracować, lub pracuje nieprawidÅ‚owo różnica ciÅ›nieÅ„ maleje i gdy spadnie poniżej okreÅ›lonej na presostacie wartoÅ›ci nastÄ…pi rozwarcie styków przekaźnika, co bÄ™dzie sygnaÅ‚em dla urzÄ…dzenia nadrzÄ™dnego o pojawieniu siÄ™ problemu w pracy ukÅ‚adu.

 

R

 

 

 

Rekuperator - inaczej centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepÅ‚a. Jest to urzÄ…dzenie zasilane energiÄ… elektrycznÄ… umożliwiajÄ…ce nawiewanie i wyciÄ…ganie powietrza z pomieszczeÅ„ z jednoczesnym odzyskiem ciepÅ‚a z powietrza wyciÄ…ganego i przekazaniem go do powietrza nawiewanego. Zastosowanie rekuperatora w instalacji wentylacyjnej budynku ogranicza straty ciepÅ‚a oraz przyczynia siÄ™ do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

 

S

 

 

 

Sonometr - w urzÄ…dzeniach branży HVAC bardzo czÄ™sto zachodzi potrzeba przeprowadzenia pomiarów akustycznych - okreÅ›lenia poziomu haÅ‚asu generowanego przez dane urzÄ…dzenie lub ukÅ‚ad - w tym celu wykorzystuje siÄ™ sonometry, czÄ™sto nazywane również decybelomierzami.

 

W

 

 

 

Wentylacja grawitacyjna - (wentylacja naturalna) - zasada dziaÅ‚ania tego rodzaju wentylacji opiera siÄ™ o zjawisko konwekcji, czyli naturalnego ruchu powietrza wywoÅ‚anego zmianÄ… jego gÄ™stoÅ›ci i ciÅ›nienia. Ogrzane powietrze we wnÄ™trzu domu ma mniejszÄ… gÄ™stość od powietrza zewnÄ™trznego, w zwiÄ…zku z czym przemieszcza siÄ™ ono ku górze i poprzez kanaÅ‚y wentylacyjne ucieka z domu. W jego miejsce poprzez nieszczelnoÅ›ci w oknach, drzwiach lub dedykowane nawiewniki napÅ‚ywa Å›wieże powietrze z zewnÄ…trz. IstotnÄ… wadÄ… systemu wentylacji grawitacyjnej jest jej nieprzewidywalność - w okresie wiosenno-letnim kiedy temperatura powietrza na zewnÄ…trz jest zbliżona do temperatury powietrza wewnÄ…trz tego typu wentylacja, z powodu zbyt maÅ‚ej różnicy temperatur może  nie być w stanie zapewnić prawidÅ‚owej iloÅ›ci wymian powietrza w pomieszczeniach. ZaÅ› zimÄ… gdy różnica w temperaturze powietrza wewnÄ…trz oraz na zewnatrz jest duża tego rodzaju wentylacja może prowadzić do zbÄ™dnych strat ciepÅ‚a i szybkiego wychÅ‚adzania pomieszczeÅ„.

 

Wentylacja mechaniczna - w przypadku wentylacji mechanicznej wymiana powietrza wymuszana jest za pomocÄ… wentylatorów, które mogÄ… jedynie wywiewać zużyte powietrze z budynku, natomiast napÅ‚ywanie powietrza Å›wieżego jest realizowane za poprzez nawiewniki okienne lub Å›cienne (mówimy wówczas o wentylacji wywiewnej), lub mogÄ… jednoczeÅ›nie nawiewać powietrze Å›wieże i zapewniać wywiewanie powietrza zużytego (mówimy wówczas o wentylacji nawiewno-wywiewnej). Zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala na precyzyjne sterowanie iloÅ›ciÄ… wymian powietrza, zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach z jednoczesnym ograniczeniem strat ciepÅ‚a. Jej istotnÄ… wadÄ… jest jednak konieczność dostarczania energii elektrycznej do pracujÄ…cych wentylatorów, co przyczynia siÄ™ do wzrostu kosztów eksploatacyjnych oraz w przypadku przerw w dostawie energii skutkuje przerwaniem pracy wentylacji.

 

Wymiennik krzyżowy - jeden z najczęściej spotykanych rodzajów wymienników ciepÅ‚a stosowanych w rekuperatorach. W wymienniku tym powietrze wywiewane jest caÅ‚kowicie oddzielone od nawiewanego, ponadto nie wymaga on doprowadzenia energii z zewnÄ…trz i charakteryzuje siÄ™ niskimi kosztami wytwarzania, jednak posiada on również pewne wady - gÅ‚ównÄ… z nich jest podatność na szronienie, wystÄ™puje ono już przy temperaturze zewnÄ™trznej poniżej -5st. C i może prowadzić do caÅ‚kowitego zblokowania przepÅ‚ywu powietrza przez wymiennik, co wymusza konieczność stosowania rozwiÄ…zaÅ„ zabezpieczajÄ…cych w postaci by-pass'ów.


Wymiennik przeciwprÄ…dowy - wymienniki tego typu charakteryzujÄ… siÄ™ wysokÄ… sprawnoÅ›ciÄ… odzysku ciepÅ‚a - Å›rednio Å›rednio wynosi ona okoÅ‚o 85%, ponadto sÄ… mniej podatne na szronienie w porównaniu do wymienników krzyżowych, również zapewniajÄ… caÅ‚kowite odseparowanie powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz nie wymagajÄ… dostarczania energii z zewnÄ…trz. Niestety w porównaniu z wymiennikami krzyżowymi sÄ… sporo droższe.

 

Wymiennik obrotowy - wymienniki charakteryzujÄ…ce siÄ™ wysokÄ… sprawnoÅ›ciÄ… odzysku ciepÅ‚a - wg deklaracji producentów jest utrzymuje siÄ™ ona na poziomie okoÅ‚o 90%, ponadto poza odzyskiem ciepÅ‚a umożliwiajÄ… również odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego jednak mimo wymienionych zalet wymienniki te posiadajÄ… sporo wad, które sprawiajÄ… że nie zyskaÅ‚y one zbytniej popularnoÅ›ci w rekuperatorach dostÄ™pnych na naszym rynku. GÅ‚ówne wady wymienników obrotowych to wysoka cena (nawet w porównaniu z wymiennikiem przeciwprÄ…dowym), wystÄ™powanie elementów obrotowych i konieczność ich napÄ™dzania, zużycie energii przez silnik napÄ™dzajÄ…cy wymiennik, brak caÅ‚kowitego odizolowania powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz stopniowa utrata wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci higroskopijnych wymiennika pozwalajÄ…cych na odzysk wilgoci.

Zadzwo� do nas!
17 855 51 28
Chcesz by�
na bie��co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE